قهوه لواک

قهوه لواک ( به زبان محلی kopi luwak ) یکی از معروفترین دانه های قهوه در دنیاست. این قهوه در حجم اندک و   به روشی متفاوت تهیه می شود. به هر حال دانستن این اطلاعات ، برای داشتن تجربیات جالب بسیار به کار می آید .

در بالا نوشتیم به روشی متفاوت تهیه می شود. آنها از فضولات حیوانی به نام زبادان به دست می آید . نام کامل این حیوان ، زبادان نخل آسیایی گفته می شود. این حیوان دانه های قهوه را خورده ، با عبور از دستگاه هضم این حیوان و دفع آن، دانه قهوه به دست می آید . در مسیر هاضمه ، این دانه ها تخمیر شده و تغییرات شیمیایی در آنها به وجود می آید

چه کشورهایی قهوه لواک تهیه می کنند ؟

می توان گفت که بیشتر محصول قهوه لاواک مربوط به اندونزی است. جاهایی که این دانه ها به روش بالا به عمل می آیند عبارتند از :

جزایر سوماترا

بالی

سولاوِسی

تیمور شرقی

به جز آن ، کشور فیلیپین  ،تایلند و ویتنام هم از جمله جاهایی است که قهوه لواک به دست می آید.

دلیل طعم بهتر قهوه لواک

تولید کنندگان این قهوه اعتقاد دارند دو موضوع باعث کیفیت بالای قهوه لواک می شود؛

انتخاب دانه ها : زبادان ، دانه هایی که می خورد را برمی گزیند. بنابراین بهترین ها انتخاب می شوند

عملیات هضم : آنها اعتقاد دارند، در جهاز هاضمه حیوان ، فعالیت های شیمیایی صورت می پذیرد که باعث می شود تخمیر خاصی روی دهد.

روش نامناسب جمع آوری دانه های قهوه لواک

خودخواهی انسان ها در تهیه قهوه لواک ، متاسفانه بحث برانگیز است . در فرایند جمع آوری این دانه ها ، متاسفانه در حق زبادان بسیار ظلم می شود. آنها مجبور هستند که فقط رژیم غذایی خاصی را تبعیت کنند. آنها در قفس هایی کوچک و در شرایط عمدتا ناراحت کننده ای نگهداری می شوند. آنها از زندگی های طبیعی و گروهی منع می شوند. عمر برخی از آنها متاسفانه کوتاه شده است.

تاریخچه ای کوتاه در باره قهوه لواک

زمانی که هلند به استعمار اندونزی مشغول بود، با خود دانه های قهوه را از یمن وارد نمود. در قرن 19 کشاورزان منطقه جاوه نسبت به کاشت دانه های قهوه مبادرت کردند. همین باعث شد که قهوه در این سرزمین کشت و زرع شود. احتمالا بر اثر تصادف ، آنها متوجه طعم و خاصیت قهوه ای شدند که توسط زبادان بدست می آمد.

شرایط تغییر و تخمیر قهوه لواک

دانه ها وقتی وارد دستگاه هاضمه زبادان می شود ، با شیره های معده مواجه می شود. در مراحل هضم ، آنزیم های معده به درون پوسته دانه های قهوه نفوذ می کند. اینجاست که تغییرات شیمیایی به وجود می آید . پیوندهای پروتئینی کوتاه، می شکنند. ترکیب آمینو اسیدهای موجود در دانه تغییر می کند. همین ها باعث تغییر مزه قهوه می شود.

مقدار تولید سالیانه قهوه لواک

درخواست برای این قهوه سالانه در حال افزایش است . در سال 2014 میلادی ، میزان قهوه لاواک تولیدی ، بالغ بر 125 کیلوگرم بود.

قیمت آنها برای مثال در سال 2010 میلادی ، حداکثر تا 500 دلار در هر پوند رسید. به هر حال شروع نرخ آنها در فروشگاه های بزرگ اندونزیایی از یکصد دلار شروع می شود.

اگر بخواهید در کافی شاپ قهوه لواک را بنوشید ، هزینه هر فنجان بین سی و پنج دلار تا هشتاد دلار است.

تورهای پیشنهادی

مجله گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button